YAZARLAR

Nikola Petkoviç

Anne Manne

Ben Hakkında Bir Kitap

Anne Manne, Melbourne’lü bir yazar. Australian ve Age gazetelerinde düzenli olarak köşe yazıları kaleme alıyor. Son yıllarda çocuk istismarı, pornografi, cinsel şiddet ve engellilik üzerine çalışıyor.Yazmış olduğu Motherhood: How Should We Care for Our Children [Annelik: Çocuklarımıza Nasıl Bakmalıyız] isimli kitap 2006 yılında en iyi kurmaca dışı kitap kategorisinde Walkley Ödülü’nü kazandı. Türkçe’de ilk defa Ben Hakkında Bir Kitap: Yeni Narsisizm Kültürü isimli kitabıyla karşımıza çıkıyor.

Oğuzcan Önver

Oğuzcan Önver

Beğenmeyenler Otopside

Oğuzcan Önver 1993 yılında İstanbul’da doğdu. Abdulkadir Gıynaş ile birlikte Palaspandıras Fanzin’i çıkardı. Halen Zübeyir Topal ile Pangram isimli dergiyi çıkarıyor. İlk şiir kitabı Spotanlığını Muhafaza. 2015 yılında 160. Kilometre Yayınlarından çıktı. Şiirleri ve yazıları Palaspandıras, Pangram, Duvar, Ücra, Mosmodern, Fütüristika!, Manifold gibi mecralarda yayımlandı.

Nikola Petkoviç

Nikola Petković

Ayakkabı Nasıl Bağlanır

1962 yılında doğdu. Hırvatistan’ın Rijeka Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar ve Felsefe bölümlerinde çalışıyor. Aynı zamanda Avrupa Çalışmaları bölümünün başkanlığını yapan Petković yazar, edebiyat eleştirmeni, tercüman, senarist ve bilim insanı sıfatlarını da taşıyor. Kurgu, şiir, makale derlemesi ve akademik çalışmalar üzerine yazdığı on yedi kitabı bulunmakta. Hırvatça olarak kaleme aldığı kitaplarının İngilizce çevirisini kendisi yapmaktadır.

Eva Meijer

Eva Meijer

Hayvanlar Konuşa Konuşa

Sanatçı, yazar, şair, öykücü, felsefeci, müzisyen, söz yazarı ve akademisyendir. Meijer’in ilk romanı Het schuwste dier (En Utangaç Hayvan) 2011'de yayınlanır ve Academica Literatuurprijs; Gouden Boekenuil ve Vrouw&Proza DebuutPrijs için aday gösterilir. 2016’da 3. romanı Het vogelhuis (Kuş Evi, 2018 Nebula Kitap) okurla buluşur. 2018’de tüm kitapları için Halewijnprijs’i kazanmıştır. Uzun zamandır hayvanların dilleri, politik sesleri, düşünme biçimleri, etik ve felsefe bağlamında hayvan araştırmaları üzerine çalışmalar yürüten Meijer’in uluslararası tanınırlığını arttıran eser Hayvanlar Konuşa Konuşa (Dierentalen, 2016) olarak bilinmektedir.

Susan Faludi

Susan Faludi

Karanlık
Odada

Macaristan göçmeni bir ailenin ilk çocuğu olarak 1959'da New York’ta dünyaya gelmiştir. 1981'de Harvard Üniversitesi’nden onur derecesiyle mezun olmuştur. 1991 yılında A.B.D’nin en büyük süpermarket zincirlerinden Safeway Stores’un hisse satışındaki usulsüzlüğü ortaya çıkardığı araştırmasıyla Pulitzer ödülüne layık görülmüştür. ‘’Karanlık Odada’’ Amerika’nın önde gelen feminist gazetecilerinden Faludi’nin dördüncü Türkçe’de yayınlananacak ilk kitabıdır. Kitap, 2017'de biyografi dalında Pulitzer Ödülü’nün 3 finalistinden biridir.

Ylva Otsby - Hilde Otsby

Ylva - Hilde Otsby

Hafıza Hakkında bir Kitap

Hilde Otsby
1975 doğumlu Norveçli yazar, fikir tarihçisi, gazeteci ve eski editör. İlk romanı 2013 yılında Lexicon om lengsel ismiyle yayınlandı. Kardeşiyle birlikte kaleme aldığı Hafıza Hakkında Bir Kitap 17 Farklı ülkede yayınlandı.
Ylva Otsby
1979 doğumlu Norveçli nöropsikolog ve yazar. Doğup büyüdüğü şehrin üniversitesi Oslo Üniversitesi'nde doktora çalışmasını çocukların ve gençlerin nörobilişsel gelişimi üzerine yaptı. Halen aynı üniversitede doktora sonrası çalışmalarına devam etmektedir.

Alsem Charles Roidi

Alsem Charles Roidi

Yegâne

1984'te Bakırköy'de doğdu. İstanbul ve Lüleburgaz'da yaşamakta, çiftçilik ve kitaplarla meşguldür.

Alper Alpözgen

Alper Alpözgen

Vahşi Şeyler

İstanbul’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Multimedya ve İletişim Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Sahne ve televizyon şovları yazdı, yönetti. Hâlen reklam yazarlığı ve senaristlik yapıyor.

Sırrı Can Kara

Sırrı Can Kara

Bende Bir Leke

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Hâlen üniversite eğitimi görüyor. Şiirleri ve yazıları Fayrap, Kaygusuz, Askar, Kontra, Duvar gibi dergilerde yayınlandı.