YAZARLAR

Barış Özgür

Barış Özgür

Adam Haklı Beyler

1984, Adana. Yazıları, tercümeleri ve şiirleri zinhar, ücra, heves, siyahi, duvar, palaspandıras, kontra, kaygusuz ve assolist dergilerinde yayınlandı. Pek çok yayınevin-de şiir ve felsefe kitaplarına editörlük yaptı. yalaka (2013) ve blitzkrieg (2015) yayımlanmış şiir kitapları.

Oğuzcan Önver

Oğuzcan Önver

Beğenmeyenler Otopside

Oğuzcan Önver 1993 yılında İstanbul’da doğdu. Abdulkadir Gıynaş ile birlikte Palaspandıras Fanzin’i çıkardı. Halen Zübeyir Topal ile Pangram isimli dergiyi çıkarıyor. İlk şiir kitabı Spotanlığını Muhafaza. 2015 yılında 160. Kilometre Yayınlarından çıktı. Şiirleri ve yazıları Palaspandıras, Pangram, Duvar, Ücra, Mosmodern, Fütüristika!, Manifold gibi mecralarda yayımlandı.

Nikola Petkoviç

Nikola Petković

Ayakkabı Nasıl Bağlanır

1962 yılında doğdu. Hırvatistan’ın Rijeka Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar ve Felsefe bölümlerinde çalışıyor. Aynı zamanda Avrupa Çalışmaları bölümünün başkanlığını yapan Petković yazar, edebiyat eleştirmeni, tercüman, senarist ve bilim insanı sıfatlarını da taşıyor. Kurgu, şiir, makale derlemesi ve akademik çalışmalar üzerine yazdığı on yedi kitabı bulunmakta. Hırvatça olarak kaleme aldığı kitaplarının İngilizce çevirisini kendisi yapmaktadır.

Eva Meijer

Eva Meijer

Hayvanlar Konuşa Konuşa

Sanatçı, yazar, şair, öykücü, felsefeci, müzisyen, söz yazarı ve akademisyendir. Meijer’in ilk romanı Het schuwste dier (En Utangaç Hayvan) 2011 yılında, ikinci romanı Dagpauwoog (Tavuskuşu) 2013’te, üçüncü romanı Het vogelhuis (Kuş Evi) 2016’da yayınlandı. 2018’de ise Eva Meijer tüm kitapları için Halewijnprijs’i kazanmıştır. Hayvanların dilleri, politik sesleri, düşünme biçimleri üzerine çalışmalar yürüten Eva Meijer’in uluslar arası tanınırlığını arttıran eser ise Hayvanlar Konuşa Konuşa (Kaplum-baa Kitap 2019) olarak bilinmektedir. Dilimin Sınırları Türkçe ile birlikte birçok dile çevrilmiştir.

Susan Faludi

Susan Faludi

Karanlık
Odada

Macaristan göçmeni bir ailenin ilk çocuğu olarak 1959'da New York’ta dünyaya gelmiştir. 1981'de Harvard Üniversitesi’nden onur derecesiyle mezun olmuştur. 1991 yılında A.B.D’nin en büyük süpermarket zincirlerinden Safeway Stores’un hisse satışındaki usulsüzlüğü ortaya çıkardığı araştırmasıyla Pulitzer ödülüne layık görülmüştür. ‘’Karanlık Odada’’ Amerika’nın önde gelen feminist gazetecilerinden Faludi’nin dördüncü Türkçe’de yayınlananacak ilk kitabıdır. Kitap, 2017'de biyografi dalında Pulitzer Ödülü’nün 3 finalistinden biridir.

Ylva Otsby - Hilde Otsby

Ylva - Hilde Otsby

Hafıza Hakkında bir Kitap

Hilde Otsby
1975 doğumlu Norveçli yazar, fikir tarihçisi, gazeteci ve eski editör. İlk romanı 2013 yılında Lexicon om lengsel ismiyle yayınlandı. Kardeşiyle birlikte kaleme aldığı Hafıza Hakkında Bir Kitap 17 Farklı ülkede yayınlandı.
Ylva Otsby
1979 doğumlu Norveçli nöropsikolog ve yazar. Doğup büyüdüğü şehrin üniversitesi Oslo Üniversitesi'nde doktora çalışmasını çocukların ve gençlerin nörobilişsel gelişimi üzerine yaptı. Halen aynı üniversitede doktora sonrası çalışmalarına devam etmektedir.

Alsem Charles Roidi

Alsem Roidi

Yegâne, Yuva

1984’te Bakırköy’de doğmuştur. Yegâne ilk, Yuva ikinci romanıdır. Çiftçilik, yayıncılık ve yazarlıkla meşgüldür. Eda Gül ile evlidir.

Alper Alpözgen

Alper Alpözgen

Vahşi Şeyler

İstanbul’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Multimedya ve İletişim Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Sahne ve televizyon şovları yazdı, yönetti. 2020 yılında aramızdan ayrıldı.

Sırrı Can Kara

Sırrı Can Kara

Bende Bir Leke

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Avukat. Şiirleri ve yazıları Fayrap, Kaygusuz, Askar, Kontra, Duvar gibi dergilerde yayınlandı.

Anne Manne

Anne Manne

Ben Hakkında Bir Kitap

Anne Manne, Melbourne’lü bir yazar. Australian ve Age gazetelerinde düzenli olarak köşe yazıları kaleme alıyor. Son yıllarda çocuk istismarı, pornografi, cinsel şiddet ve engellilik üzerine çalışıyor.Yazmış olduğu Motherhood: How Should We Care for Our Children [Annelik: Çocuklarımıza Nasıl Bakmalıyız] isimli kitap 2006 yılında en iyi kurmaca dışı kitap kategorisinde Walkley Ödülü’nü kazandı. Türkçe’de ilk defa Ben Hakkında Bir Kitap: Yeni Narsisizm Kültürü isimli kitabıyla karşımıza çıkıyor.

Katharina Vestre

Katharina Vestre

Büyük Muamma

Bilim insanı, yazar, araştırmacı. 1992 doğumlu Vestre, Oslo Üniversitesi Biyoloji Bilimleri Ana Bilim Dalı’nda doktora eğitimine devam etmektedir. 2018 Brage Ödülü’ne aday gösterilen ve halihazırda yirmi dört dile çevrilen Büyük Muamma: Doğmadan Önceki Hikâyen adlı eseri, Türkçede ilk kez yayımlanmaktadır.