YAZARLAR

Eva Meijer

Eva Meijer

Hayvanlar Konuşa Konuşa: Hayvan Dilleri üzerine yeni bir tez

Sanatçı, yazar, şair, öykücü, felsefeci, müzisyen, söz yazarı ve akademisyendir. Meijer’in ilk romanı Het schuwste dier (En Utangaç Hayvan) 2011 yılında yayınlanır ve Academica Literatuurprijs; Gouden Boekenuil ve Vrouw&Proza DebuutPrijs için aday gösterilir. 2013’te okurla buluşan ikinci romanı Dagpauwoog (Tavuskuşu) büyük beğeni toplar. 2016’da ise üçüncü romanı Het vogelhuis (Kuş Evi, 2018 Nebula Kitap) okurla buluşur. 2018’de ise Eva Meijer tüm kitapları için Halewijnprijs’i kazanmıştır. Uzun zamandır hayvanların dilleri, politik sesleri, düşünme biçimleri, etik ve felsefe bağlamında hayvan araştırmaları üzerine çalışmalar yürüten Eva Meijer’in uluslar arası tanınırlığını arttıran eseri ise Hayvanlar Konuşa Konuşa (Dierentalen, 2016) olarak bilinmektedir. Meijer halen Wageningen Üniversitesi’nde hayvanların politik eylemleri üzerine doktora sonrası çalışmalarını sürdürüyor.

Susan Faludi

Susan Faludi

Karanlık Odada

Macaristan göçmeni bir ailenin ilk çocuğu olarak 1959 yılında New York’ta dünyaya gelmiştir. 1981 yılında Harvard Üniversitesi’nden onur derecesiyle mezun olmuştur. 1991 yılında A.B.D’nin en büyük süpermarket zincirlerinden Safeway Stores’un hisse satışındaki usulsüzlüğü ortaya çıkardığı araştırmasıyla ‘’Açıklayıcı Haber’’ dalında Pulitzer ödülüne layık görülmüştür. The New York Times, Miami Herald, Atlanta Journal Constitution, San Jose Mercury News, and The Wall Street Journal ve başka birçok saygın yayında araştırmaları, makaleleri yayınlanmıştır. ‘’Karanlık Odada’’ Amerika’nın en önde gelen feminist gazetecilerinden Faludi’nin dördüncü, Türkçe’de yayınlananacak ilk kitabıdır. Kitap, 2017 yılında biyografi dalında Pulitzer Ödülü’nün üç finalistinden biridir.

Ylva Otsby - Hilde Otsby

Ylva Otsby - Hilde Otsby

Hafıza Hakkında bir Kitap

Hilde Otsby
1975 doğumlu Norveçli yazar, fikir tarihçisi, gazeteci ve eski editör. İlk romanı 2013 yılında Lexicon om lengsel ismiyle yayınlandı. Kardeşiyle birlikte kaleme aldığı Hafıza Hakkında Bir Kitap 17 Farklı ülkede yayınlandı.
Ylva Otsby
1979 doğumlu Norveçli nöropsikolog ve yazar. Doğup büyüdüğü şehrin üniversitesi Oslo Üniversitesi'nde doktora çalışmasını çocukların ve gençlerin nörobilişsel gelişimi üzerine yaptı. Halen aynı üniversitede doktora sonrası çalışmalarına devam etmektedir.

Alper Alpözgen

Alper Alpözgen

Vahşi Şeyler

İstanbul’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Multimedya ve İletişim Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Sahne ve televizyon şovları yazdı, yönetti. Hâlen reklam yazarlığı ve senaristlik yapıyor.

Alsem Charles Roidi

Alsem Charles Roidi

Yegâne

1984'te Bakırköy'de doğdu. İstanbul ve Lüleburgaz'da yaşamakta, çiftçilik ve kitaplarla meşguldür.

Sırrı Can Kara

Sırrı Can Kara

Bende Bir Leke

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Hâlen üniversite eğitimi görüyor. Şiirleri ve yazıları Fayrap, Kaygusuz, Askar, Kontra, Duvar gibi dergilerde yayınlandı.