KİTAPLAR

yegane

Hafıza Hakkında Bir Kitap

Denizatlarıyla Dalmak

Hilde Otsby, Ylva Otsby

ISBN: 9786058208339 Sayfa Sayısı: 270 Ebat: 11x18.5

Nasıl oluyor da önem verdiğimiz şeyleri unuturken, önemsiz şeyler aklımızdan çıkmıyor? Her şeyi hatırlayan insanlar var mı? Peki ya her şeyi unutan? Bizi oluşturan hücreler dışında bir insanı yaratan hafızasından başka nedir? Benliğimiz, kimliğimiz, ve düşüncelerimiz hatırladıklarımızdan ibaret. Hafıza Hakkında Bir Kitap, hafızanın arkaik tarihinden günümüzdeki deneylere kadar hafıza üzerine araştırıyor. Yazarlar, taksi sürücüleri, nöroloji uzmanlarıyla konuşup, her şeyi hatırlayan insanlardan, her gün kendini yeniden tanıyanlara kadar geniş bir kitleyle ile iletişim halinde hafızanın günlük hayattaki karşılığını arıyor. Biri romancı ve diğeri nöropsikolog iki kardeş Hilde ve Ylva Øtsby beraber yazdıkları kitapta beynimizde denizatı şeklinde kıvrılmış olarak duran hipokampüsten başlayarak hafızanın derinliklerine dalıyorlar.

eva meijer

Hayvanlar Konuşa Konuşa:

Hayvan Dilleri üzerine yeni bir tez

Eva Meijer

ISBN: 9786058208346 Sayfa Sayısı: 187 Ebat: 11x17.5

Köpeğinizin sadece üç harf vasıtasıyla mı konuştuğunu zannediyorsunuz? Kediniz sizinle farklı, diğer kedilerle farklı bir dilde mi konuşuyor? Düşündüğünüzden daha gelişmiş ve karmaşık dil ve lehçelerde konuşan hayvanlar; sohbet eder, dedikodu yapar, ağıt yakar ve kafiye arar. Yunuslar birbirlerini isimleriyle çağırır. Çift dilli leyleklere sıklıkla rastlarız. İnsan Hearne ve köpek Salty şakalaşır, border collie Chaser 1022 nesnenin adını ezbere söyler, dahi at Hans insanların davranışlarını gözleyerek onları kandırır, filler ve zürafalar yas tutar, renkler papağan balıkları için dilbilgisi demektir, evinde kedi besleyen goril Koko kedisini ismiyle çağırır. Bu hayvanlar istisna değil. Ortak yaşamlarla gitgide büyüyen diyaloglar insan-hayvan hiyerarşisi anlayışında kökten bir değişimi gerektiriyor. Hayvanlar Konuşa Konuşa; hayvanların kültürlerini ve dillerini tanımak isteyen insanın mevcut bakışını temelden sorgulayan bir devrimi müjdeliyor.

alper alpözgen

Vahşi Şeyler

Alper Alpözgen

ISBN: 9786058208353 Sayfa Sayısı: 188 Ebat: 11x18.5

“Kim o katil? Ben ve kendim. Tuhaf bir şey. Biz bir değil miyiz? Kendi kendimedeki bu kendim de kim? Sanki iki kişi var içimizde. Düşüncedeki bu ikiliği yaratan ne? Vicdan denen cırcır böceği mi? Aramıza masalsı bir yaratık daha katmanın ne alemi var? Kiminle konuşuyorum ben şimdi? Seninle mi ey okuyucu? Bir katili dinlemekten haz alıyor musun?” Uykuya dalmadan önce koyun sayma hezeyanları arasında namlunuzun ucuna kaç kişi geliyor? Onlardan herhangi birini öldürmeye yeltendiniz mi? Politik figürler, günlük hayatın sıkıntıları içerisinde sinirinizi hoplatan anlık insanlar, iş arkadaşlarınız, okul arkadaşlarınız, çocukluk arkadaşlarınız, aileniz, sevgiliniz... Katil sadece tetiği çeken midir, yoksa bir meyhane tuvaletinde sevgilisini öldürtmek için tanımadığı bir insanla pazarlık yapan mı? Alper Alpözgen orta sınıf aleladeliği içerisinde spor salonu, plaza hayatı, otoyol tozu arasından en sıra dışı, absürt ama bir yandan da olabildiğine normal cinayetlerin hikayesini akıcı, gergin bir keyif içerisinde anlatıyor.

yegane

Yegâne

Alsem Charles Roidi

ISBN: 9786058208308 Sayfa Sayısı: 200 Ebat: 11x18,5

Kumarbaz Süleyman, sanat galerisi sahibi Işık, iki aşık Armağan ve Ömer (Alara), at yetiştiricisi Ahmet, eski hayat kadını Pınar'ın kaderleri yarış atı Yegâne'nin doğumuyla birbirlerine bağlanır. Yazar Alsem Charles Roidi, romanda kaderin nasıl tecelli ettiğini arar. Yegâne, bir yarış atının etrafında kaybetmemek zorundakilerin hikayesidir...

yegane

Karanlık Odada

Susan Faludi

ISBN: 9786058208308 Sayfa Sayısı: 200 Ebat: 11x18,5

“Sana ilginç gelecek bir haberim var. Aslında hiçbir zaman olmadığım o sinirli, maço adam rolünü yeterince oynadığıma karar verdim.” Stefánie Faludi, Tayland’daki hastane odasında, geçirdiği cinsiyet değiştirme operasyonu sonrası çekilmiş fotoğraflarını eklediği bir e-postada böyle yazar. Aldığı mesaj üzerine kızı Susan, çok az tanıdığı birinin; bir kanun tanımazın, mesuliyet, sevgi, suçluluk veya pişmanlık hissetmeyen maharetli bir madrabazın, babasının peşine düşer. Stefánie, kızından hayat öyküsünü yazmasını ister.

yegane

Bende Bir Leke

Sırrı Can Kara

ISBN: 9786058208315 Sayfa Sayısı: 62 Ebat: 18,5x11

“ben bu arka kapak notunu yazana kadar sırrı neredeyse ikinci kitabı yazdı. biz mi biraz cimriyiz, sırrı mı biraz savruk bilemiyorum. bol giymiş, hızlı hızlı yürüyen, teri soğumadan yazılmış şiirler hepsi. pardon, yazmıyorduk değil mi bu tarz şeyleri, olsun. birdahakine iki bin onların ilk yarısı falan yaparız o kısmı. sırrı da zaten tek başına biraz kaba, sırrı can kara yaparız allah ömür verirse onu da. birinci kitap için bile çok genç ama yapalım şimdilik burasını, çok geç kalmış gibi yazılmış şiirler halbuki. kirli bir havada, bir otoban kenarında, nefes nefese bir rüzgar gibi. bu seferlik böyle olsun, yine böyle bir seferlik değil ama bir seferberlik kitabı olur da...”